Обласна асоціація хірургів Житомирщини

На головну  Мапа сайту  Контактна Iнформацiя

Майбутня реформа охорони здоров'я в Україні може призвести до скорочень медпрацівників

e-mail Друк

У розпорядженні Коммерсантъ-Украина опинився пакет документів з питань реформування системи охорони здоров'я. Зокрема, планується перепрофілювати стаціонарні лікарні, що може призвести до скорочень медпрацівників.

Пакет документів, наявний у розпорядженні газети, містить стратегію реформування медичної галузі, а також законопроекти, розроблені Міністерством охорони здоров'я і комітетом з економічних реформ.

Розпочати реформу планується з реорганізації мережі медзакладів. Лікарні передбачається розподілити за трьома напрямками: ті, що надають первинну медичну допомогу, а саме послуги дільничного терапевта, амбулаторії, сімейних лікарів; вторинну - консультації профільних фахівців; а також третинну - послуги клінік на базі профільних інститутів.

Реформа також передбачає створення госпітальних округів, що об'єднують медустанови кількох районів і які фінансуються з обласного бюджету. На безкоштовну медичну допомогу на вторинному і третинному рівнях пацієнт зможе сподіватися лише в тому випадку, якщо з самого початку звернеться до сімейного лікаря. Варто зазначити, що в 2010 році в Україні функціонувало близько 3 тисячі лікарень і налічувалося 223 тисячі лікарів.

Як повідомив Ъ-Украина директор департаменту розвитку медичної допомоги Міністерства охорони здоров'я Микола Хобзей, настільки велика мережа медустанов дісталася Україні від Радянського Союзу. "Більшість з наших лікарень і поліклінік вимагають бюджетного фінансування, не надаючи при цьому якісних послуг, мають застарілу матеріально-технічну базу. Їх оптимізація неминуча - вона лише підвищить якість медпослуг", - зазначив Хобзей.

У МОЗ не відкидають, що реструктуризація медустанов призведе до скорочень персоналу: "Зменшиться кількість лікарень, що надають стаціонарну допомогу, - у госпітальному окрузі їх замінять кілька багатофункціональних лікарень інтенсивного лікування. Профільні фахівці зможуть перекваліфікуватися в сімейних лікарів, працевлаштуватися в медустанови після їх реорганізації або стати на біржу праці".

Крім того, як пише газета, розробники реформи планують у березні подати до Верховної Ради законопроект про єдину систему надання екстреної медичної допомоги. "Така система діє в європейських країнах. Вона передбачає створення єдиної диспетчерської служби на обласному рівні: виклик надходить на диспетчерський пункт, який контролює переміщення автомобілів і спрямовує на виклик найближчу карету швидкої допомоги. Автомобіль приїжджає протягом 20 хвилин у сільській місцевості і протягом 10 хвилин в місті. Це передбачає і наявність власної точки радіозв'язку, бо наші медики поки користуються тільки особистими мобільними телефонами", - розповів Хобзей, додавши, що автопарк в лікарнях зношений на 80% і потребує оновлення.

У профспілках медпрацівників скептично ставляться до планів влади реструктуризувати лікарні без збільшення бюджетних витрат. Голова київської профспілки працівників охорони здоров'я Лариса Канаровська вважає, що скорочення персоналу й проведення подібних реформ тільки погіршать стан української медицини.

"За даними профспілки, в жовтні-грудні 2010 року тільки в Києві звільнилися 2 тисячі медпрацівників. Людей не влаштовують низькі зарплати. У країні епідемія туберкульозу, а влада планує скоротити кількість ліжко-місць. З таким розмахом у авторів реформи невдовзі може не виявитися ресурсів для її проведення", - заявила Канаровська.
Нагадаємо, в грудні минулого року перший заступник глави Адміністрації Президента Ірина Акімова повідомила про плани реформування системи охорони здоров'я. Перед їх здійсненням у масштабах всієї країни в 2011-2013 роках буде проведено експеримент в трьох пілотних областях - Донецькій, Вінницькій та Дніпропетровській.

За матерiалами: КоммерсантЪ-Украина