Обласна асоціація хірургів Житомирщини

На головну  Мапа сайту  Контактна Iнформацiя

Скринінг злоякісних новоутворень губи, ротової порожнини

e-mail Друк

Лучків В.І.,
головний хірург УОЗ

Ковальчук В.М.,
онколог ЖООД


Злоякісні пухлини губи та ротової порожнини досить часто виникають серед мешканців багатьох країн світу, в тому числі й в Україні. В США щорічно реєструють 45000 випадків на злоякісні новоутворення голови та шиї. В порівнянні з такими локалізаціями новоутворень як шлунок, ободова кишка, трахея, бронхи і легені, молочна залоза, первинна захворюваність на ці нозологічні форми значно нижча, але має стійку тенденцію до зростання.

По даних національного канцер-реєстру України проведені дослідження показали, що за останні 20 років (1989-2009рр.) в цілому по Україні частота виникнення раку ротової порожнини і глотки зросла на 11,3%.

Рак ротової порожнини реєструється 17,0 на 100 тис. населення у чоловіків та 2,9 на 100 тис. населення у жінок, тобто рівень захворюваності чоловіків в 5,5 рази вищий, ніж у жінок. Рівень смертності досягає 7,0 на 100 тис. населення, тобто щорічно з цієї причини помирає більше 3,3 тис. хворих.

Аналіз повікових показників за 25 років показав, що серед чоловіків найбільш інтенсивний приріст захворюваності відбувається у вікових групах від 30 до 59 років, де величина показника зросла в 4-5 разів.

Таблиця 1. Захворюваність та смертність по Житомирській області на злоякісні новоутворення губи
  2008 рік 2009 рік
Захворюваність 4,1 2,7
Смертність 0,4 0,3
Летальність до року 7,7 -

 

Таблиця 2. Захворюваність та смертність по Житомирській області на злоякісні новоутворення порожнини рота
  2008 рік 2009 рік
Захворюваність 4,9 5,4
Смертність 3,6 4,6
Летальність до року 43,3 39,3

Після Чорнобильської катастрофи спостерігається приріст захворюваності на рак губи, ротової порожнини. Найвищий рівень захворюваності у чоловіків у Житомирській, Вінницькій, Одеській, Полтавській, Черкаській та Чернігівській областях.

У жінок - в Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Харківській областях. Показники захворюваності збільшуються внаслідок паління і через надмірного вживання алкоголю. Особливо небезпечним є швидке поширення серед жінок, підлітків та дітей.

Аналіз стану організації та надання онкологічної допомоги хворим показав наявність суттєвих недоліків. Не дивлячись на те, що практично всі відділи ротової порожнини легкодоступні для огляду, злоякісні новоутворення виявляються в занедбаній стадії хвороби, а показник летальності до року перевищує 50%, тобто кожен другий хворий не проживає й року з моменту встановлення діагнозу.

Показник 5-річної виживаності не перевищує 18%, тоді як в США, наприклад, цей показник досягає 54%.

На профоглядах виявляється не більше 14-20% хворих, кількість хворих виявлених в ІІІ-ІV стадіях досягає 70%.

Фактори, що спричиняють переродження передпухлинних новоутворень губи, порожнини роту в злоякісні новоутворення: вплив чинників зовнішнього середовища, індивідуального способу життя, шкідливі умови праці, паління і зловживання алкоголю.

При цьому головною причиною пізнього виявлення є низький рівень онкологічної грамотності лікарів загально лікувальної мережі, стоматологів, фельдшерів. Важливе значення має дегенеративно-пролиферативний процес та атрофія покровів губ в похилому віці.

Раковому ураженню передують передракові процеси - папіломи, кератоакантоми, хронічні тріщини, дискератоз, деструктивні язви, еритоплакії, продуктивні лейкоплакії. Велике значення має атмосферний вплив, довге перебування на вулиці, постійна інсоляція, обвітрювання губ, травмування слизової неякісними протезами, гострими краями зубів, коронками, часте прикушування слизової оболонки зміщеними зубами мудрості, що призводить до виникнення передпухлинних захворювань: хейліт, гіперкератоз, тріщини, виразки, лейкоплакії і спричиняє малігнізацію.

Профілактикою раку губи є усунення шкідливих факторів, припинення куріння, при появі ерозій, тріщин, змазування губ вітаміном А, маззю солкосеріла а також в своєчасному лікуванні передпухлинних захворювань. Передпухлинні захворювання підлягають кріодеструкції або електрокоагуляції, або хірургічному висіченню.

Своєчасне виявлення та лікування передракових станів може значно зменшити ймовірність переходу хвороби в рак. Досить суттєве значення має формування та регулярне обстеження груп ризику - людей, що палять, зловживають алкоголем, мають низький рівень санітарної культури та ін.. Таким чином проблема є не тільки й не стільки медико-біологічною, скільки соціально-економічною, тому вирішувати її потрібно спільними зусиллями медиків, педагогів, засобами масової інформації, які можуть підвищити рівень санітарної культури населення та поліпшити знання населення з питань профілактики та лікування.

Уважне візуальне обстеження ротової порожнини, своєчасне виявлення та лікування передракових станів дозволить значно поліпшити ранню діагностику, ефективність лікування та показники виживаності хворих.

Таблиця 3. Стандартне обстеження хворих на рак губи, ротової порожнини
  ЛПЗ
загально-лікарняної мережі
Консультативна поліклініка спеціалізованої установи Стаціонар
спеціалізованої установи
Терміни обстеження до 3-10 днів до 8 днів до 5 днів
Обсяг обстежень

1. Фізикальне обстеження щитовидної залози та шиї.

2. Загальний та біохімічний аналіз крові, аналіз сечі.

3. Електрокардіографія.

4. Обстеження на вірус імунодефіциту людини, сифіліс, вірусний гепатит.

5. Рентгенографія ОГК

1. Фізикальне обстеження.

2. Ультразвукове обстеження шиї.

3. Цитологічне дослідження з скрібка відпечатку із новоутворення, пункт ату, лімфатичного вузла.

4. Езофагоскопія, ларингоскопія.

5. Біопсія новоутворення з морфологічним дослідженням.

6. Ортопантомографія щелеп.

7. Консультація хірурга-онколога, радіолога, анестезіолога, хіміотерапевта

1. Фізикальне обстеження.

2. Стандартні обстеження хворих при неможливості амбулаторного обстеження.

Застерігаємо! При появі будь-яких ознак ураження губи, порожнини роту, які не піддаються консервативним методам лікування, хворі повинні терміново звернутись до онколога.

diagram 2
Діаграма. Алгоритм дій при підозрі на злоякісні новоутворення губи, ротової порожнини